Haberler

İKİTELLİ OSB NİN YAŞADIĞI SORUNLAR VE ÖNERİLER

İkitelli OSB nin Yaşadığı Sorunlar ve Öneriler

Merhaba. İyi günler, kazasız mesailer, hayırlı işler dilerim.

İstanbul’un önemli sanayi merkezlerinden biri olan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ ni ülkemize kazandıran ve bu uğurda emeği geçen yöneticilerimize şükranlarımı sunarım. Şayet kabul görürse daha iyi bir İkitelli OSB için bazı önerilerimi dile getirmek isterim.

Atatürk Olimpiyat Stadı, maç ve gösteri günlerinde İkitelli OSB’ den ulaşıldığı için tüm bölge sanayisinin trafiğini kilitlemektedir. Maç günleri işyerlerimize ulaşımda büyük zaman kaybıyla karşı karşıyayız. Bu bizim üretim verimliliğimizi düşürmektedir. Halen İkitelli OSB %50 kapasite ile çalışmasına rağmen bu sorunları yaşıyor isek, tam kapasitede dolumu sağlandığı zaman içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Önerimiz şudur ki; Mahmutbey gişeleri Hadımköy gişelerine taşınılırsa ve yardımcı yan yollar yapılırsa bu kaos ortadan kalkacaktır.

Otobüs ve minibüs seferleri yeterli olmadığından, ufak işletmeler dahi personel servis aracı almak durumundalar. Kitle taşımacılığını öne çıkartıp, ulaşım sorununu çözecek olan otobüs ve minibüslerin konulması ve artırılmasını istiyoruz.

Otoban yakını yerleşim yerlerinde firma servis arabalarının yolcu almasına trafik izin vermiyor. Şehir içinden geçen otobanlarda yolcu indirme-bindirmelerinin yapılabilmesi için, otoban kenarına yolcu indirme parkurları oluşturulmasını mutlaka istiyoruz. Otoban kenarlarındaki yerleşim yerlerinden İkitelli OSB’ deki işyerlerine gitmek isteyen arkadaşlarımıza otoban güzergahını takip edecek 4.Levent – İkitelli belediye ve halk otobüsü seferlerinin başlamasını istiyoruz.

Söyledim ya, İstanbul’ un önemli sanayi merkezlerinden biri olan İkitelli OSB’ de, SSK dispanseri mevcut değildir. SSK dispanseri, sanayiden uzak olan Sefaköy İnönü Mahallesi’ ndedir. Ufak bir iş kazasında dispanser çok uzaktadır. Hastalıklarda ise bir gün önceden randevu almak sorunumuz vardır. Bir gün önceden, hasta olacağımızı biz nasıl bilelim? İkitelli OSB’ ne yakışır SSK dispanseri , mümkünse hastanesini de istiyoruz.

Sitelerde sağlık ocağı, site dispanserleri ve eczanelerin oluşturulmasını ve bunun mutlaka sitelere şart koşulmasını istiyoruz.

KOSGEB tarafından mesleki eğitimlerin yapılmasını istiyoruz. Bu eğitim günlerinin OSB’ deki bütün işyerlerine ilan edilmesini istiyoruz. Şayet böyle bir eğitim varsa bile, bizim haberimiz olmamaktadır. Elektrometal Kaplama kursları, Toz ve Yaş boya kursları, her türlü kaynak operatörü yetiştirmek için kurslar, İş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili kurslar ve seminerler verilmesini, sağlıklı bir işyerinin nasıl olması gerektiği konusunda bilgilendirilmek istiyoruz. Çıraklık eğitim merkezleri kurulmasını ve bu konular hakkında bütün bilgilerin site sakinlerine bildirilmesini istiyoruz.

Saygılarımızla

Gültekin Yıldırım